O Refleksologii
- Podstawa do refleksoterapii - refleksologia
- Działanie na receptorach (punktach odruchowych)
- Meridiany (kanały energetyczne)
Podstawa do refleksoterapii - refleksologia
Refleksoterapia stóp jest masażem refleksologicznym, czyli metodą naturalną wykorzystującą akupunkty i receptory (punkty odruchowe). Poprzez uciskanie palcami receptorów (punktów odruchowych), położonych na stopach, terapia działa na narządy i układy ciała.
W tym miejscu od razu chciałabym zdementować błędne twierdzenie (z którym regularnie się spotykam), że refleksologia jest starożytną wschodnią metodą leczenia, która została - ot tak - przyjęta przez współczesny świat zachodni. To poważne nieporozumienie. Refleksologia jest metodą uciskową, która rozwinęła się przez tysiące lat i wciąż się rozwija. Ma swoje korzenia w Egipcie, Ameryce Północnej i Chinach, gdzie stosowano odmienne metody i techniki - co kraj to obyczaj. Ponadto na całym naszym ciele jest bardzo wiele punktów odruchowych do uciskania, co sprzyja wariacjom w stosowaniu metod i technik. Ślady stosowania terapii uciskowej – sięgające XVI wieku – można znaleźć również w Europie.
Dzięki wielowiekowemu doświadczeniu i skrupulatnym pracom naukowym jesteśmy teraz w stanie lepiej rozumieć działania poprzez uciski na receptorach i akupunktach oraz bardziej precyzyjnie opracowywać nowe metody. Co więcej, można coraz skuteczniej łączyć zalety metod naturalnych (często zwanych wschodnich) z korzyściami, płynącymi ze stosowania medycyny zachodniej. Współczesna refleksologia stała się więc - poza sztuką - również nauką wykorzystującą receptory położone na stopach, rękach lub małżowinach uszu.
Współczesna refleksologia narodziła się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Jej prekursorami byli William Fitzgerald i Eunice Ingham. Dopiero po II wojnie światowej współczesna refleksologia dotarła też do Europy dzięki m.in. Doreen Bayly i Hanne Marquardt. Od tamtych czasów wciąż się rozwija...
Działanie na receptorach (punktach odruchowych)
Receptory odpowiadają narządom i układom ludzkiego ciała i są położone między innymi na stopach, gdzie tworzą tzw. „mikrosystem“ całego organizmu. Kolejne mikrosystemy są położone na rękach i małżowinach uszu. Istnieje jeszcze czwarty mikrosystem, znajdujący się na tęczówce oka. Służy on jednak tylko diagnostyce (irydologii).
Poprzez uciskanie receptorów położonych na stopach drogą odruchową stymuluje się narządy wewnętrzne, a tym samym pobudza się mechanizm samoleczenia. Zakres działania refleksoterapii jest bardzo szeroki; działa relaksująco, uspokajająco i przeciwbólowo, ale przede wszystkim aktywując narządy i układy do lepszej pracy i większej wydajności, reguluje ich funkcje. Mechanizm ten może działać w dwie strony, w zależności od rodzaju dolegliwości; można np. poprawić działanie tarczycy w stanie niedoczynności lub nadczynności. Innymi słowy - refleksoterapia przywraca równowagę w organizmie.
Meridiany (kanały energetyczne)
Stosuję metody opracowanej przez Inge Dougans, założycielkę Międzynarodowej Akademii Refleksologii i Terapii Meridianowej z siedzibą w RPA i filiami na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii i Polsce. Wartość dodaną tej metody stanowi stymulacja 12 meridianów (kanałów energetycznych w medycynie chińskiej), którymi przepływa energia życiowa „chi” przez całe ciało. Każdy meridian odpowiada za poszczególny narząd. Blokady w jednym lub większej liczbie kanałów prowadzą do zaburzenia przepływu tej energii, do zachwiania równowagi w organizmie, a wskutek tego do mniej lub bardziej poważnych chorób. Początki i końcówki najważniejszych meridianów znajdują się na stopach. Stymulacja tych meridianów jest podstawą masazu refleksologicznego, bowiem odblokowując system energetyczny można przywrócić w nim równowagę i skuteczniej aktywować proces samoleczenia organizmu.
Refleksoterapia jest terapią holistyczną – postrzega organizm jako całość, wraz z umysłem i duchem. Wszystko jest ze sobą powiązane. Działanie na osłabione narządy przywraca równowagę w całym organizmie.
Jakby tego wszystkiego było mało, meridiany mają określone związki z pięcioma elementami z medycyny chińskiej (drewnem, ogniem, ziemią, metalem, wodą), których odzwierciedlenie znajdujemy w rysach twarzy, zmysłach, stanach emocjonalnych etc. Dzięki temu możemy dowiedzieć się więcej o kondycji organizmu i - co za tym idzie - działać skuteczniej.
Podaję jeden przykład z wielu:
W przypadku bolesności podeszwy stopy powodów może być kilka, ale gdy z wywiadu wynika, że klient cierpi też na lęk wysokości, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nierównowagą w meridianie nerek. Zamiast - albo oprócz – lęku można mieć jeszcze inne objawy, związane z zakłóceniem tego meridianu. Aby do dalszych zakłóceń nie doszło, należy ten meridian odblokować.
Ważna wzmianka:
Jako refleksolog nie stawiam żadnych diagnoz. Stwierdzam tylko zakłócenie równowagi pewnych narządów lub rejonów ciała.
Idź dalej do przebieg masażu lub wracaj.